Nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania!

Trudno nie zgodzić się z tytulem tego akapitu. Choć czasami trudno zaakceptować świadome wyjście na dwór jak jest -10 stopni, wieje i na deser jeszcze popada.

Przeżywam to każdej zimy. Dyskomfort poziom hard. Niestety uwielbiam lato i ciepło. Po cichu planuje (póki co sam ze sobą), aby teleportować się na dłuższy czas w miejsce gdzie będzie zawsze ciepło:)

Niemniej jednak przekonałem się, że dobrze dostosowany strój kolarski może ów męki umilić. Stąd też po prawie 4 latach chciałbym zdradzić Wam w co się ubierałem i jak to wyglądało w praktyce.

Stąd też w mojej ocenie całkiem obiektywna opinia na temat ciuchów Martombike.


Wpis będzie miał strukturę podzieloną na dany typ stroju ze wszystkimi szczegółami w układzie producent
<->moja odczucia.

p.s. oczywiście to nie jest wpis we współpracy z …, tylko i wyłącznie mój pogląd na stroje Martombike. Jeżdżę w nich już 4 sezon (wcześniej jedno-sezonowy epizod z Danielo), więc raczej nie skazywałbym się na 4 letnią karę.

Jeżdżę w nich, bo…? reszta poniżej:)Koszulka, krótki rękaw

Poniżej kilka słów od producenta oraz moja opinia na temat koszulki o modelu numer 213.

Co mówi producent?

213 PRO Tour – koszulka. Link do produktu: https://martombike.com/featured_item/jersey-213-2/

Główne cechy produktu:

 • Aerodynamiczna konstrukcja, bardzo dopasowana
 • Rękawki nie podwijane, cięte laserem
 • Przewiewna siatka na plecach

Opór wiatru jest jedną z największych przeszkód podczas wyścigu kolarskiego. Kolarz, który kiedykolwiek musiał zmagać się z “wiatrem w twarz”, zaczyna myśleć o aerodynamice. Nowoczesne materiały i rozwiązania technologiczne pozwalają tworzyć coraz doskonalsze konstrukcje. To właśnie z myślą o tym stworzyliśmy model 213 PRO Tour.

 • Koszulka 213 ma zupełnie inną linię cięcia niż standardowe koszulki dostępne na rynku. 

Przykryty zamek AutoLock, łączenia rękawów, i doskonałe dopasowanie gwarantuje najlepsze osiągi aerodynamiczne. Konstrukcja tej koszulki jest tak pomyślana, by na przodzie pojawiała się minimalna ilość szwów. Dzięki temu strumień wiatru, odpowiednio kierowany szwem rękawa, “opływa” ciało kolarza. W przypadku aerodynamiki nie ma kompromisów. Znacznie łatwiej zyskać kilka sekund gdy opór powietrza sprawia mniej problemów.

Koszulka 213 PRO TOUR jest przeznaczona dla profesjonalistów i zaawansowanych kolarzy. Wykonana przede wszystkim z włoskiej dzianiny Asteria, która przylega do ciała zawodnika. Rękawy sięgające za biceps są tak innowacyjnie skrojone, by nie trzeba było wykańczać ich jakimkolwiek podwinięciem. W koszulce zastosowaliśmy system aktywnych szwów, co przy odpowiednio gęstym splocie gwarantuje elastyczność i dopasowanie koszulki. Na plecach znajduje się kieszeń dzielona na 3 części.

Plecy koszulki wykonane są z dzianiny Goccia o fakturze piłki golfowej, co zwiększa oddychalność i odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Standardowo stosujemy w tym modelu zamek rozdzielczy włoski (przykryty materiałem). Dół koszulki zakończony jest elastycznym paskiem silikonowym, przytrzymującym koszulkę we właściwym miejscu. Elementy odblaskowe na plecach oraz dodatkowo panel pod kieszenią wykonany jest z materiału sublimowanego z odblaskiem.

213 PRO Tour – koszulka (Fot. piejdiphotography)

213 PRO Tour – koszulka (Fot. piejdiphotography)


Co mówię “Ja”

 • Koszulka faktycznie jest niezła. Dobrze przylega do ciała (mam rozmiar S). Rękawki bez dodatkowej taśmy i podwinięcia.
 • Konstrukcja bez paneli bocznych. Tylko przód i tył, czyli mniej szwów. Co oznacza, że podczas wielu prań nie będzie się tak pruć, o ile taka sytuacja występuje, a nie występuje w tym przypadku.
 • Krój samej koszulki myślę, że bardziej PRO niż taki regular fit. Co do samej aerodynamiki to trudno mi to ocenić, ale skoro przylega do ciała to zakładam, że jest w miarę spoko.
 • Przykryty zamek przez materiał. Nie zdarza się przycinanie, więc też na plus.
 • Na plecach inny materiał  – Goccia, czyli taki oddychający i faktycznie w dotyku i w praktyce się sprawdza większa oddychalność, bo plecy raczej bez większego przegrzania i pocenia się.
 • Na plecach również 3 kieszenie. Bardzo dobrze wykonane, bo przez całe 4 lata się nie wypruły przez kilka set tysięcy ruchów na telefon, żel i inne posiłki, kurtki itd.
 • Dodatkowo do kieszeni można wmontować u producenta zamek. Rzecz bezcenna – zwłaszcza jak musisz schować klucze od samochodu czy od domu. Jak dla mnie sztos opcja.
 • Spód koszulki od wewnętrznej strony wyposażony w pasek silikonowy.
 • Dodatkowo na spodzie koszulki materiał z odblaskiem.


Koszulka, długi rękaw

Poniżej kilka słów od producenta oraz moja opinia na temat koszulki o modelu numer 213.11.

Co mówi producent?

213.11 – koszulka długi rękaw

https://martombike.com/featured_item/213-11/

Główne cechy produktu:

 • Aerodynamiczna konstrukcja, bardzo dopasowana
 • Rękawki nie podwijane, cięte laserem
 • Przewiewna siatka na plecach

Opór wiatru jest jedną z największych przeszkód podczas wyścigu kolarskiego. Kolarz, który kiedykolwiek musiał zmagać się z “wiatrem w twarz”, zaczyna myśleć o aerodynamice. Nowoczesne materiały i rozwiązania technologiczne pozwalają tworzyć coraz doskonalsze konstrukcje. To właśnie z myślą o tym stworzyliśmy model 213.11 PRO Tour.

Koszulka 213.11 ma zupełnie inną linię cięcia niż standardowe koszulki dostępne na rynku. Przykryty zamek AutoLock, łączenia rękawów, i doskonałe dopasowanie gwarantuje najlepsze osiągi aerodynamiczne. Konstrukcja tej koszulki jest tak pomyślana, by na przodzie pojawiała się minimalna ilość szwów. Dzięki temu strumień wiatru, odpowiednio kierowany szwem rękawa, “opływa” ciało kolarza. W przypadku aerodynamiki nie ma kompromisów. Znacznie łatwiej zyskać kilka sekund gdy opór powietrza sprawia mniej problemów.

Koszulka 213.11 PRO TOUR jest przeznaczona dla profesjonalistów i zaawansowanych kolarzy. Wykonana przede wszystkim z włoskiej dzianiny Asteria, która przylega do ciała zawodnika. Rękawy długie są tak innowacyjnie skrojone, by nie trzeba było wykańczać ich jakimkolwiek podwinięciem. W koszulce zastosowaliśmy system aktywnych szwów, co przy odpowiednio gęstym splocie gwarantuje elastyczność i dopasowanie koszulki. Na plecach znajduje się kieszeń dzielona na 3 części.

Plecy koszulki wykonane są z dzianiny Goccia o fakturze piłki golfowej, co zwiększa oddychalność i odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Standardowo stosujemy w tym modelu zamek rozdzielczy włoski (przykryty materiałem). Dół koszulki zakończony jest elastycznym paskiem silikonowym, przytrzymującym koszulkę we właściwym miejscu. Elementy odblaskowe na plecach oraz dodatkowo panel pod kieszenią wykonany jest z materiału sublimowanego z odblaskiem.

213.11 – koszulka długi rękaw

213.11 – koszulka długi rękaw


Co mówię “Ja”

 • Koszulka jest identyczna jak koszulka krótka, więc wszystkie opinię powyżej.
 • Niemniej jednak dochodzi dluższy rękaw w tej samej technologii co koszulka krótka.
 • Jak dla mnie bardzo fajna koszulka, bo dość często wykorzystywana w praktyce. Zdecydowanie wolę tą opcję niż zakładanie rękawków.


Spodenki, krótkie

Poniżej kilka słów od producenta oraz moja opinia na temat koszulki o modelu numer 573.

Co mówi producent?

573 – Spodenki, krótkie

https://martombike.com/featured_item/573-2/

Główne cechy produktu:

 • Konstrukcja sportowa
 • Szelki z oddychającej dzianiny
 • Sublimacja na bocznych panelach, antyslipie oraz na tylnym panelu
 • Płaskie szwy
 • Wkładka Martombike PowerPace
 • Antyslip na nogawkach
 • Elementy odblaskowe

Najbardziej profesjonalny model męskich spodenek kolarskich na szelkach. Idealnie dopasowany model dla zawodowców i zaawansowanych amatorów. Boczne lampasy, dół nogawek, taśma Antyslip i tylny panel w pełni sublimowane. Wkładka to nasz najwyższy model – Martombike PowerPace.

Doskonały komfort tych spodenek i wkładki potwierdzają profesjonalne teamy sportowe oraz opinie naszych klientów. Świetnie sprawdzają się na dystansie nawet do 500 kilometrów!

Spodenki dostępne są w dwóch wersjach – na szelkach z białej lub czarnej siatki oraz, na życzenie klienta, na pasie – z podwyższonym pasem biodrowym.

Martombike PowerPace

https://martombike.com/featured_item/martombike-power-pace/

Główne cechy produktu:

 • Wymiary: 22 x 37cm
 • Gęstość pianki: 90 – 120 kg/m3
 • Grubość: 2 – 15 mm

Martombike PowerPace to wkładka, która zastępuje uznaną wkładkę LaserCut. Jej wzmocniona konstrukcja gwarantuje najlepszą wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

PowerPace jest wkładką długodystansową, o wysokiej elastyczności. Jej profilowana struktura gwarantuje doskonałe dopasowanie do ciała. 

Zastosowanie perforacji w piance PORON XRD to zarówno duża odporność na wstrząsy i uderzenia, jak i wentylacja. Materiał posiada bioceramiczną powłokę, która działa nie tylko antybakteryjnie, ale też nie powoduje elektryzowania się wkładki.

Wkładka jest już teraz używana przez największe teamy i uznanych zawodników, którzy wystawili jej bardzo pozytywne recenzje.

https://www.youtube.com/watch?v=BFAGMWk-Dpw&feature=emb_logo

 

573 – Spodenki, krótkie


Co mówię “Ja”

 • W moim przypadku spodenki też w rozmiarze S.
 • Szelki z oddychającej dzianiny, ale są dość szerokie. W sumie dobrze, ale czasami mi się zwijają podczas zakładania i potem po przejażdżce. Stąd nie wiem czy to dobrze, że są takie szerokie.
 • Bardzo, ale to bardzo dobra wkładka (PowerPace. Po setkach prań (średnio 3 w tygodniu) wkładka i spodenki nie zmieniają kształtów. Sama wkładka po 1 sezonie jest w stanie bardzo dobrym. Co to znaczy? Na koniec sezonu był bikefitting i przez spodenki nie mogłem zmierzyć kości kulszowych na mierniku:)
 • Antyslip na nogawkach i to jest akurat spoko. Trzyma na danej wysokości, ale nie ciągnie przesadnie.
 • Sam materiał generalnie ok, ale są nieco mniej elastyczne w dotyku i użytkowaniu jak np. Danielo. Czy to wada czy nie to już sam każdy musi sobie ocenić.


Kamizelka, bez rękawów

Poniżej kilka słów od producenta oraz moja opinia na temat koszulki o modelu numer Vest 85.

Co mówi producent?

Vest 85, Kamizelka, bez rękawów

https://martombike.com/featured_item/kamizelka-model-v85/

Główne cechy produktu:

 • Konstrukcja dopasowana
 • Sublimacja większości elementów
 • Dwie kieszenie z siatki
 • Zamek rozdzielczy
 • Dwa panele z siatki na plecach
 • Elementy odblaskowe

Kamizelka o konstrukcji dopasowanej, zapewniającej aerodynamikę. Na przodzie, barkach i środkowym panelu pleców zastosowano materiał Montreal, który świetnie chroni przed wiatrem. 

Boczne panele pleców i dwie kieszenie wykonane są z siatki zapewniającej wentylację i, oczywiście, pełną oddychalność. Elastyczne panele boczne wykonane są z sublimowanej dzianiny Lycry Soft. Doskonale spisuje się przy nagłym nasileniu wiatru i górskich zjazdach.


Co mówię “Ja”

 • O taką Polskę walczyłem:). Taki żarcik, ale kamizelka jest mega fajnym dodatkiem do garderoby. 
 • Lubię jak jest ciepło, ale też jak każdy nie lubię się pocić, więc w taki nieco chłodniejsze dni zakładam taką oto kamizeleczkę.
 • Na przodzie, barkach i środkowym panelu pleców jest materiał chroniący przed wiatrem, a boczne panele pleców i dwie kieszenie są z takiej jakby siateczki. Generalnie chroni przed wiatrem, ale też jest przewiew.
 • Fajnie się sprawdza w wietrzne dni lub nieco chłodniejsze (przynajmniej na początku jak się nie pojawi słonce)
 • Jest naprawdę cieniutka i mieści się na całkowitym luzie w tylnej kieszeni.
 • Warto napewno dobrze dobrać rozmiar, bo kamizelka nie jest super rozciągliwa. Ja mam S i wiem, że rozmiar M byłby lepszy.


Kurtka windstopperowa, przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa

Poniżej kilka słów od producenta oraz moja opinia na temat koszulki o modelu numer 301 Windy.

Co mówi producent?

301 WINDY, Kurta windstopperowa, przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa 

https://martombike.com/featured_item/301-windy/ 

Główne cechy produktu:

 • Lekki materiał odporny na wiatr i wodę
 • Dostępna w trzech kolorach: biały, czarny i fluo
 • Mieści sie w kieszeni
 • Używane jako warstwa zewnętrzna
 • wstawki zwiększające oddychalność pod pachą
 • Półprzezroczysta

Kurtka windstopperowa, przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa z bardzo lekkiego materiału z membraną Zero Wind. Doskonale sprawdza się w trudnych warunkach przy zmiennej pogodzie. Po zwinięciu bez problemu można zmieścić ją w kieszeni na bidon dzięki gramaturze 45g/m2 oraz gęstych, lecz nie klejonych szwach. 

Materiał Windy jest przejrzysty i doskonale oddycha. Po założeniu widać logotypy sponsorów na koszulce lub bluzie. Przydatna przy nagłym załamaniu pogody, dzięki wytrzymałości 10000mm słupa wody daje sporo czasu na znalezienie schronienia. Dostępna w trzech transparentnych kolorach: białym, czarnym i żółtym fluo.


Co mówię “Ja”

 • Chyba mój ulubiony element z kolarskiej szafy. 
 • W zasadzie nieoceniona i nie zastąpiona kurtka przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa i przeciw-chłodna:)
 • Mała, poręczna i mieści się do kieszeni.
 • Wbrew pozorom nie pocę się w niej. Znaczy trochę zawsze, ale pod pachą są takie jakby wstawki, więc oddychalność jest tam większa.
 • Wykorzystywana jak wierzchnia warstwa w okresie jesienno-zimowym.
 • Nie jest super rozciągliwa, więc warto dobry rozmiar dobrać do naszego stylu ubierania się.


Ogólne wnioski

Powyżej opisałem wszystkie części garderoby jakie wykorzystuje w ramach producenta Martombike.

Ogólna opinia jest taka, że to naprawdę dobre ciuchy. Dla mnie wartością dodaną jest fakt, że można zaprojektować własny strój i wyprodukować go od 1 sztuki. Super kontakt z grafikiem Natalią oraz ze specjalistką ds. sprzedaży Sandrą:), które serdecznie pozdrawiam:)

Główne zalety:

 • Projekt własny od 1 sztuki.
 • Jakość wykonania oraz materiału oferowanych produktów. Średnio 3 prania w tygodniu, a strój jest w identycznym stanie jak w dniu zakupu (serio, bez ściemy).
 • Koszulki są bardzo wygodne w każdym modelu.
 • W zasadzie rozmiarówka “ok: spodenki, koszulka krótki i długi rękaw w rozmiarze S. Kurtki w wersji M.

Wady/spostrzeżenia:

 • Spodenki mają materiał nieco mniej elastyczny niż wspomniany Danielo co może nie jest wadą, ale ciut lepszy komfort był w Danielo.
 • Szerokie szelki w spodenkach. W mojej ocenie nie spełniają swojej roli.

Reasumując: uważam, że stroje Martombike są naprawdę dobrym i wartym rozważenia w kolarskiej garderobie. Zwłaszcza, jeżeli chcemy mieć swój własny projekt. Choć są też gotowe wzory, które można zamówić od ręki w sklepie on-line.

 


p.s. Zdjęcia pochodzą z moich prywatnych galerii oraz galerii organizatora danego wyścigu.

Jeżeli kogoś ująłem na zdjęciach, a nie życzy sobie swojej obecności w tym wpisie to proszę o info.


Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:

 • zapisz się do wysyłanego raz na miesiąc newslettera:


 • albo szukaj mnie tutaj:

Znalezione obrazy dla zapytania instagram logo pngZnalezione obrazy dla zapytania facebook logo png