ABUS Macator, czyli test kasku rowerowego

ABUS Macator to kask szosowy produkowany przez Abusa, czyli niemieckiego producenta systemów bezpieczeństwa i akcesoriów rowerowych (p.s. no i jeździ w nim Maja Włoszczowska:)) . Model Macator to raczje taki uniwersalny kask przeznaczony dla początkujących kolarzy.

Kask trafił w moje ręce, a w zasadzie głowę do testów dzięki uprzejmości sklepu rowerowego rowertour.com. Właśnie z tego powodu postanowiłem go przetestować na własnej głowie:). Znaczy bez crash testów of kors:)


Konstrukcja kasku

Abus Macator jest podstawowym modelem kasku szosowego w ofercie Abusa, który jest wykonany w technologii In-Mold. Skorupa kasku jest wykonana z pianki EPS i PC. Odczucie podczas trzymania kasku. ręku, ale także na głowie, że jest bardzo solidnie wykonany. Odwracając kask do góry nogami, widaż, że miejsce połączenia folii z pianką EPS jest dośc dobrze wykonana, dlatego można założyć, że mamy tutaj do czynienia z technologią In-Mold.

Na przodzie oraz bokach skorupy znajduje się napis ABUS. W przedniej części kask został wyposażony w czarną siatkę chroniącą przed owadami.

No właśnie obecność siatki jest teoretycznie dobrym pomysłem i można zaliczyć ją do plusów, bo robaczki nam nie wlecą pod kask, ale… jest to też z drugiej strony minus, bo latem jest nieco ciepło. W trakcie testów było pod 30 stopni, czyli było lekkie grzanie.

Wnętrze kasku jest wyłożone wyściółką z materiału zamocowaną przy pomocy rzepów co jest plusem, bo nie zawsze jest taka opcja. Kolejny plus to w tylnej części jest dopasowany pod kucyk, więc sprawdzi się doskonale w przypadku osób noszących włosy spięte w kucyk, czyli przede wszystkim kobiet:), zn. Panowie w kitkach również będą zadowoleni.

 


Regulacja kasku, czyli Zoom Ace w praktyce

System regulacji nazwany Zoom Ace polega na umieszczeniu w tylnej części solidnego pokrętła, które odpowiada za poszerzanie i zwężanie obwodu.  W tylnej części znajduje się także pasek z tworzywa, przy pomocy którego można dopasować głębokość pokrętła względem skorupy kasku. Samo pokrętło działa generalnie płynnie. Paski boczne wykonane są z materiału i zaopatrzone w plastikowe zatrzaski po obydwu stronach.

Sama regulacja nie sprawia większych problemów. Zapinanie kasku to klasyczna klamra do łączenia pasków pod brodą. Dodatkowo klamra ma wyściółkę, która ma zapewniać komfort po zapięciu klamry pod brodą. Jak dla mnie to raczej mały minus. Nie tak łatwo trafić z rozpinaniem klamry i jak pisałem wcześniej na letnie wyjazdy to dodatkowy element grzewczy.


Waga

Kask w rozmiarze M po włożeniu na wagę waży 256 gramów, co daje nam wynik ze średniej półki. Kiedy pierwszy raz wziąłem kask do ręki to pomimo dość pancernego kształtu jest optymalnie lekki. 

Co przekłada się również na jazdę. Kask jest raczej  nieodczuwalny po założeniu go na głowę, możemy po prostu wjechać na szlak i oddać się swojemu treningowi. Dość niska waga tego modelu zapewnia duży komfort, którego nie doświadczymy w kaskach z niższej półki. 


Wentylacja w Abus Macator

Patrząc na ten kask, w pierwszej sekundzie można zauważyć, że producent wyposażył go w duże otwory wentylacyjne. Przepływ  powietrza w kasku zapewnia łącznie 5 dużych wlotów oraz 8 wylotów. Generalnie siatka stopuje przepływa powietrze, co w okresie letnim może stanowić wyzwanie podczas dłuższych treningów.Ogólne wnioski

Jeżeli dopiero zaczynasz jazdę na rowerze, to nie zawsze chcesz od razu wydawać miliony monet na kask z najwyższej półki. W takim przypadku ABUS Macator jest jednym z optymalnych rozwiązań. 


Cechy kasku ABUS Macator

Kask Macator to atrakcyjny wygląd i w mojej ocenie prezentuje się całkiem dobrze, choć za około 200 zł wydaje się być budżetowym kaskiem. Jest dostępny w wielu kolorach, czyli na pewno znajdziemy coś dopasowanego do naszego stroju.

Nosi się go naprawdę bardzo dobrze, bo od razu po założeniu nie odczuwałem żadnego dyskomfortu.

Jest lekki, a w rozmiarze M waży tylko 256 gram, co wpływa pozytywnie na użytkowanie. Aczkolwiek dość zabudowany, czyli latem będzie grzało.


Wady i zalety

Zalety

  • Co do zalet to w moim przekonaniu największym plusem jest dopasowanie kasku do głowy. Nie czuje się kasku na głowie.
  • Duża gama malowania kasku
  • Regulacja – działa bez zarzutu
  • Optymalna niska cena vs. funkcjonalność kasku. Kask na dla początkujących kolarzy, bo cena w okolicach 200 zł to nie jest duży wydatek.

Wady

  • Wentylacja – dla mnie za mało otworów. Jeżeli kask na okres jesienno-zimowy to zdecydowanie na tak.


OCENA

Podsumowując, jeśli ktoś poszukuje kasku budżetowego, ale żeby podstawowe funkcjonalności działały skutecznie to ABUS Macator to ciekawa alternatywa.

Kask jest odpowiednio dopracowany. Sprawia wrażenie solidnego.

Jakość wykonania – 8/10

Bezpieczeństwo – 7/10

Wentylacja – 2/10

Design – 5/10

Dopasowanie do głowy – 9/10

Cena – 9/10

Dostępny w sklepie internetowym: www.rowertour.com 


p.s. Zdjęcia pochodzą z moich prywatnych galerii

Jeżeli kogoś ująłem na zdjęciach, a nie życzy sobie swojej obecności w tym wpisie to proszę o info.


Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:

  • zapisz się do wysyłanego raz na miesiąc newslettera:


  • albo szukaj mnie tutaj:

Znalezione obrazy dla zapytania instagram logo pngZnalezione obrazy dla zapytania facebook logo png