Buty od GIRO, czyli model Sentrie Techlace w praktyce

Od czego by tu zacząć…

Po raz pierwszy miałem na nogach obuwie tej marki. Buty tradycyjnie zapakowane w karton od butów:) wraz z dodatkami – czyli z trzema uzupełnieniami pod wkładkę, wpinanymi na rzep, z którymi to zetknąłem się po raz pierwszy – dokręciłem bloki (w moim przypadku to te standardowe żółte Shimano zakupione w Dechatlonie) i już jestem gotów do jazdy.

I teraz co… pewnie sądzicie, że powiem… to najlepsze buty ever, bo wiadomo dlaczego:)? Hmm… zobaczycie w dalszej części wpisu jak to naprawdę jest.

Po pierwsze primo… co o tych butach mówi wykonawca tychże pantofli…

A co mówi producent?

Model Sentrie™ Techlace™ jest zbudowany wokół lekkiej, oddychającej cholewki, z naszym systemem Techlace™ i wygodą zapięcia Boa®. System zapięcia Techlace zapewnia bardziej miękkie odczucie na całej przedniej części stopy niż konwencjonalne paski. Sprawdzone pokrętło L6 firmy Boa zapewnia regulację co 1 mm podczas dokręcania oraz łatwą funkcję “pociągnij-aby-uwolnić”, umożliwiającą szybkie wkładanie i ściąganie buta. Wewnątrz buta nasza wkładka SuperNatural Fit ma regulowane podparcie pod łukiem, aby spersonalizować dopasowanie, wygodę i wydajność pedałowania, co stanowi doskonałe uzupełnienie naszej opatentowanej podeszwy z włókna węglowego Easton® EC70.

CHOLEWKA:
Zapięcie Techlace™ + Boa® L6 (regulacja co 1 mm + z makro uwolnieniem)
Wzmocnienia z mikrofibry na palcach i piętach
Zgrzewana i spajana cholewka

PODESZWA:
Włókno węglowe Easton® EC70
Stalowy osprzęt
Wymienne obcasy

WKŁADKA:
SuperNatural Fit Kit z regulowanym podparciem łuku
Aegis® antybakteryjne włókno

WAGA:
245 gramów (rozmiar 42,5)

No to teraz obalamy lub potwierdzamy słowa producenta:)


Pierwsze kroki z Giro 

Mój model jak widać na zdjęciach poniżej to wersja BOA  z możliwością ekspresowego rozpięcia obuwia, jednym pociągnięciem pokrętła w górę + 2 rzepy.

Pierwsze odczucia na nogach – jest inaczej w porównaniu do Bontragera Foray. Buty są dokładnie dopasowane, wygodne i bardzo sztywne – z pewnością bardziej sztywne niż wspomniane Bontragery.

Założyłem i jakby przez chwile… chyba za małe, a potem…, a może za duże…, nie jednak ok. Czułem się trochę dziwnie, ale po kilku krokach i metrach przejechanych odrazu czuć inny but na nodze. Jest sztywno – chyba to włókno węglowe działa.

 


Jak się brudzą?

Nigdzie wcześniej takiego testu czy informacji nie doczytałem w recenzjach, więc pomyślałem, że może być przydatna. Dla mnie jest to wbrew pozorom dość przydatna dana, czyli “a jak się brudzą”?

Dlaczego to ważne, bo sam jakoś nie szczególnie myje buty po każdym treningu, czyli fajnie jakby po 6 miesiącach użytkowania buty wyglądały przyzwoicie.

W związku z powyższym, poniżej fotki z butami po 7 miesiącach użytkowania bez przesadnego mycia buta:) nie wiem czy to powód do dumy czy nie…(pewnie nie:)), ale przynajmniej macie real foto jak wygląda but – nie myty zbyt często po kilku miesiącach.


Kolorystyka i design

Cóż uwielbiam czerwony jeżeli chodzi o kwestie kolarskiej stylówki, ale…

Wbrew sobie wybrałem oczo-kujący (dobra chciałem użyć innego słowa:)) jaskrawy – zielony. Początkowo tak sobie, ale potem nawet ok, a teraz to już w ogóle mi się podobają.

Przede wszystkim but jest dość mocno widoczny, czyli z punktu widzenia kolarza to dobra opcja, a sam design jest w mojej ocenie dość ciekawy. Na pewno nie będzie wstydu na lokalnej trasie z lokalną koniną:)

p.s. kolor, design to zawsze kwestia gustu, ale serio dają radę.Moje kilkumiesięczne odczucia

Wrażenia z jazdy GIRO w praktyce, czyli to co mnie najbardziej niepokoi w przypadku nowego obuwia – otarcia, dyskomfort i ogólna niewygoda; gdyby na pierwszych treningach/jazdach coś takiego się pojawiło, od razu zadałbym pytanie – co z wyścigiem? Choć na szosie się nie ścigam to jednak dużo więcej czasu poświęcam na trening właśnie w wersji szosowej:)

Ok, czyli co…? Dobrze się jeździ czy nie?

Niestety dobrze się “nosi/jeździ” w tych bucikach. Serio… bez marketingowych chwytów i innych wiadomych powodów – w tym modelu odczuwam komfort i coś w stylu…, że te buty mi leżą. Jakby były na mnie szyte, czyli ten FIT KIT chyba działa. Powiem więcej, mam też kask GIRO model Synthe MIPS (jak na GIRO-mena przystało) i jest to samo odczucie – kask leży jak ulał. Może mam taką wyjątkową głowę lub statystycznie normalną, ale dla mnie to jeden z największych argumentów za GIRO.

No ok, czyli co…? GIRO to najlepsiejsza marka butów na świecie?

Jeśli traktujemy te buty jako obuwie, które doskonale prezentują się na niedzielnym treningu z lokalną koniną z obowiązkowym zestawem selfie lub jako buty typowo treningowe (czyli jak w moim przypadku) to zdecydowanie bardzo godny konkurent vs. inne marki w podobnej cenie.

Natomiast jeśli ktoś szuka butów typowo wyścigowych, sztywnych, które zabetonują naszą stopę w blokach na kresce – to moim zdaniem niech lepiej zastanowi się czy rzepy są najlepszą opcją.

Wydaje mi się, że trzymające przód stopy rzepy nie są wystarczająco mocnym zapięciem przy wyścigowych przeciążeniach. O ile BOA sprawdza się perfekcyjnie (niemalże w każdych butach), o tyle przód butów wymagałby nieco większej stabilizacji.


Krótkie podsumowanie by Loco On The Way

  • sztywność podeszwy – na wysokim poziomie, co jest dużym plusem.
  • przepływ powietrza – wentylacja bardzo dobra, podczas jazdy przy wyższych temperaturach (do 35 stopni tego lata) nie miałem uczucia „grzania się” stóp.
  • wygoda w trakcie jazdy – w zasadzie nic nie czuć:) buty jest dość komfortowy w użytkowaniu. BOA działa precyzyjnie, więc obaw o drętwienie stóp nam nie grozi.
  • wrażenie wizualne – buty dokładnie wykonane, brak większych uwag.
  • waga – 223 g przy rozmiarze 42,
  • “czucie pedałów” – dość szeroka podeszwa pozwala na dobre czucie pedałów, co fajnie przekłada się na kontrolę i przełożenie mocy podczas nacisku.
  • cena – hmmm (katalogowa 1 099 PLN)

Ogólna ocena – bardzo dobre 8,5/10, czyli uwzględniając mój cel wykorzystywania tych butów to wybór warty rozważenia.

Dystrybutorem marki GIRO w Polsce jest: AMP Polska


Jeżeli kogoś ująłem na zdjęciach, a nie życzy sobie swojej obecności w tym wpisie to proszę o info.


Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:

  • zapisz się do wysyłanego raz na miesiąc newslettera:


  • albo szukaj mnie tutaj:

Znalezione obrazy dla zapytania instagram logo pngZnalezione obrazy dla zapytania facebook logo png